Założenie działalności gospodarczej to dla wielu odważna decyzja. Czy założenie firmy w nieswoim kraju to akt ułańskiej fantazji? Sprawdźmy!

Dzięki otwartym granicom Europy, Polacy często decydują się na życie w innym kraju, niż ojczyzna. Za taką decyzją idą kolejne, związane z pracą. Emigracja wcale nie musi wiązać się z odwieszeniem na kołku ambicji zawodowych.

Jak pokazują statystyki Polacy cenią sobie niezależność, jaką daje własna firma, bez względu na to, czy mieszkają w ojczyźnie, czy decydują się na emigrację. Według danych z 2020 roku w Niemczech rocznie 170 000 Polaków rejestruje działalność gospodarczą (dane Polskiej Ambasady w Berlinie). Nasi sąsiedzi zza Odry dysponują całkiem przyjaznym systemem podatkowym, stąd tak duże zainteresowanie własną działalnością wśród naszych rodaków.

Przecież mam firmę w Polsce!

Na terenie Niemiec może pracować Polak posiadający firmę, na przykład budowlaną, w Polsce. Jednak według niemieckiego prawa może on pracować maksymalnie 180 dni w roku i musi rozliczyć się z podatku podwójnie. Dlatego często bardziej opłacalne jest założenie Gewerby.

 

Zakładamy Gewrbę – krok po kroku

Gewerbeanmeldung, potocznie nazywana GEWERBĄ – co to i dla kogo?

Gewerba to inaczej wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Może ona dotyczyć jednoosobowej działalności gospodarczej, czy spółki z o.o. określanej GmbH. Może ją założyć każdy, kto mieszka na terenie Unii Europejskiej. Nie jest konieczne zameldowanie na terenie Niemiec. Ale od czego zacząć?

Idź do Gewerbeamt

Gewerbeamt to niemiecki odpowiednik urzędu ewidencji gospodarczej. Mieści się zazwyczaj w Urzędzie Miasta (niem. Bürgeramt)  lub Ratuszu (niem. Rathaus). 

Do założenia firmy potrzebny Ci jest :

  1. dokument tożsamości, 
  2. informacja o Twoim zameldowaniu,
  3. adres siedziby firmy,
  4. nazwa i zakres działalności firmy. (Przeczytaj jak świadomie budować wizerunek firmy!)

Przy niektórych branżach dodatkowo potrzebne będzie Ci też:

  1. zaświadczenie o niekaralności (niem. Polizeiliches Führungszeugnis),
  2. zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i zabezpieczeniu finansowym,
  3. dokument uprawniający do wykonywania zawodu,
  4. pozwolenia i koncesje wymagane w konkretnej branży.

Sama procedura zakładania firmy jest uproszczona. Polega na uzupełnieniu przez urzędnika odpowiedniego formularza w oparciu o wywiad i dokumenty, które przyniesiesz. Opłata urzędowa za tą procedurę waha się, w zależności od landu, od 30 do 80 .

Po zarejestrowaniu działalności w Gewerbeamt, automatycznie informacje o Twojej nowej firmie trafiają do Urzędu Skarbowego (niem. Finanzamt), Izby Przemysłowo-Handlowej (niem. IHK: Industrie-und Handelskammer) oraz Izby Rzemieślniczej (niem. die Handwerkskammer).

Zdeklaruj podatki

W ciągu kilku dniu na adres siedziby Twojej firmy, przyjdzie formularz deklaracji podatkowej – należy go uzupełnić i niezwłocznie odesłać na adres Urzędu Skarbowego.

Udowodnij swoje kwalifikacje

Tym, co bywa szczególnym wyzwaniem dla Polaków, chcących prowadzić firmę w Niemczech jest poświadczenie kwalifikacji. U naszego sąsiada zza Odry cechy rzemieślnicze regulują dostępność zawodów poprzez wydawanie dyplomów mistrzowskich, które upoważniają do wykonywania konkretnych prac. Musisz zatem udowodnić swoje kwalifikacje przedstawiając odpowiedni dokument – np dyplom szkoły zawodowej, bądź poświadczenie co najmniej sześcioletniego doświadczenia w wykonywaniu konkretnego zawodu. W takim wypadku wystarczy na przykład świadectwo pracy. 

Zakładając firmę w Niemczech pamiętaj, że przed Tobą zrobiło to mnóstwo Twoich rodaków. Wśród nich na pewno znajdziesz takich, którzy wesprą Cię swoim doświadczeniem. (Polski przedsiębiorca za granicą – poznaj historię Sławka). Chcesz od początku ułatwić sobie administracyjne wyzwania zawiązane z prowadzeniem Gewerby? Zainstaluj profesjonalny program do wystawiania faktur!

Wypróbuj za darmo przez 30 dni wszystkie funkcje eFaktura.eu