Często słyszymy gdy nasi klienci pytają o ‘fakturę bez BTW’. W większości przypadków chodzi wtedy o tak zwaną fakturę z odwrotnym obciążeniem, ale może też oznaczać kilka innych opcji. W tym blogu opiszemy Wam różnice między fakturami ‘bez BTW’, kiedy należy je wystawiać  i jak poprawnie je nazywać. 

Skupmy się na 3 najważniejszych przypadkach:

 1. Faktura z odwrotnym obciążeniem ( BTW Verlegd)
 2. Faktura za usługi zwolnione z podatku BTW (BTW Vrijstelling )
 3. Faktura z BTW 0%

Faktura z odwrotnym obciążeniem (BTW VERLEGD)

W niektórych przypadkach podatek BTW nie jest płacony przez  Ciebie, ale przez Twojego zleceniodawcę. Mechanizm taki nazywa się odwrotne obciążenie, po holendersku verleggingsregeling

Belastingdienst opisał szereg sytuacji, w których jesteś zobowiązany do skorzystania z mechanizmu odwrotnego obciążenia. Najczęstsze sytuacje dotyczą usług w sektorze:

 • budowlanym
 • sprzątającym
 • soczniowym

Odpowiedzialność jest po Twojej stronie 

Jako ZZP zawsze pozostajesz odpowiedzialny za stosowanie odwróconego obciążenia. Dlatego, upewnij się, czy sytuacja, w której stosujesz ten mechanizm, kwalifikuje się do tego. 

Na fakturze nie podajesz wtedy kwoty podatku BTW, tylko podajesz informację: BTW Verlegd. Pamiętaj by koniecznie podać numer BTW firmy, na którą przenosisz obciążenie.

  W eFAKTURA.nl możesz wybrać funkcję BTW verlegd, Wyliczenia i informacje na fakturze  dopasują się same. 

  Faktura dla firmy z innego kraju EU. 

  W praktyce przełożenie podatku przy współpracy z firmą z innego kraju europejskiego wygląda podobnie. Przekładasz podatek BTW, aby klient z zagranicy zapłacił go we własnym kraju. Nie zapomnij podać numeru BTW firmy, na którą przenosisz obciążenie. 

  Działa to w następujący sposób: wyślij fakturę do klienta bez podatku BTW, podając na niej swój własny numer BTW i koniecznie numer BTW klienta, na którego przekładasz BTW. Dany klient sam oblicza podatek, który ma zastosowanie w jego kraju podczas składania deklaracji podatkowej. 

  Pamiętaj: w momencie wystawiania faktury z przełożonym BTW numer BTW Twojego klienta musi być aktywny! Możesz sprawdzić to w europejskiej bazie danych: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl

   

  BTW Vrijstelling

  Jeśli jesteś właścicielem małej firmy możesz zostać zwolniony z większości zobowiązań dotyczących podatku BTW. Korzystając z tej możliwości nie naliczasz też podatku swoim klientom. 

  W eFaktura stworzyliśmy możliwość by dostosować Twoje faktury do, tak zwanego, BTW Vrijstelling. Możesz zaznaczyć tą funkcję w Ustawieniach. 

   

  Dla kogo? 

  • Firmy osiągające przychód poniżej 20.000 EUR netto rocznie.
  • Ulgę można zastosować w każdej formie działalności (eenmanszaak, VOF, BV, stichting, vereniging). 
  • Również dla firm wystawiających faktury zw ramach krajowego BTW Verlegd.
  • Zwolnienie z płatności BTW obwiązuje przez 3 lata lub zostaje wstrzymane w momencie przekroczenia przez firmę obrotu 20.000 EUR netto w ciągu roku kalendarzowego.

  BTW vrijstelling może obowiązywać nie tylko ze względu na niskie obroty roczne firmy. 

  Zwolnienie z BTW obowiązuje także dla określonych w przepisach podatkowych branżach i rodzajach działalności firmy. Przykładem mogą być tutaj: kompozytorzy, pisarze i dziennikarze, ubezpieczyciele czy opieka zdrowotna. 

   

  BTW 0%

  Istnieje szczegółowo w przepisach wymieniona grupa towarów i usług, które mogą być sprzedawane ze stawką BTW 0%.

  Dobrym przykładem może być tutaj dostarczanie towarów poza granice Holandii.

   

  Ważne!

  Należy pamiętać, że BTW verlegd, BTW vrijgesteld i BTW 0% to nie to samo, choć tak to na pierwszy rzut oka wygląda. 

  eFaktura.nl umożliwia Ci stosowanie wszystkich 3 wymienionych powyżej rodzajów BTW.

   

  Jeżeli nie jesteś pewien, które przepisy należy w danej sytuacji zastosować, skontaktuj się ze swoim doradcą podatkowym.

   

  Nie chcesz się martwić o to czy Twoja faktura jest poprawna lub chcesz mieć wszystkie faktury w jednym miejscu?

  Wypróbuj system efaktura.nl – z nami będzie łatwiej. 

  Wypróbuj za darmo wszystkie
  funkcje eFaktura.eu

  Wypróbuj za darmo wszystkie
  funkcje eFaktura.eu

  lub